Vekillik iştah kabartıyor

Yönetimde liyakatin esas olması gerektiğini vurgulayan Nusret Çiçek, günümüzde vekilliğinin rant kapısı olarak görüldüğüne dikkat çekti. Vekillik imkanlarının aday adaylarını cezbettiğini belirten Çiçek, "Kazın geleceği yerden tavuk esirgenmiyor," dedi.

K.BAHAEDDİN CARDA/ANKARA

Aday adayı enflasyonu, yüksek meblağlı reklam harcamaları; (gerçekten hizmet etmek isteyenler istisna) "milletvekilliğini rant kapısı olarak görenler, milleti temsil edebilir mi?" sorusunu sorduruyor. "Selçuklu ve Osmanlı’dan gelen devlet yönetiminde esas olan liyakattir. İslam’da; ‘işi ehline verin’ der.” şeklinde konuşan emekli Hakim ve yazarımız Nusret Çiçek, "Çağdaş demokratik düzenlerde seçilenler, belediye başkanlığından milletvekilliğine kadar işe ehil olmak yerine partiye daha çok bağış yapanlar veya içeriden bağlantıları olanlardır. Bugün milletvekili aday adayları devlet yönetimi hakkında ne biliyor?” dedi. 

TAVUK ESİRGENMİYOR 

Milletvekillerinin kimseye verilmeyen imkanlara sahip olduğunu belirten Çiçek, "Aday, milletvekili seçildiğinde 5 bin lira emekli maaşı, 19 bin lira milletvekili maaşı ile birlikte aylık ortalama 30 bin lira kazanıyor. Bir aday, kaba bir rakamla milletvekili olabilmek için 500 bin lira harcasa bile daha iki sene olmadan bunu geri alıyor. Dolayısıyla kazın geleceği yerden tavuk esirgenmiyor” ifadelerini kullandı. 

BİRBİRLERİYLE YARIŞIYORLAR 

"Meclis Başkanlığı'na sunulan ‘kıyak’ teklif de bir punduna getirilip yasalaşırsa değme keyfine!” diyen Çiçek, şöyle konuştu: "Bu teklif yasalaşırsa ölene kadar VİP olacaklar, ecel tazminatı, ailenin giderleri Meclis'ten karşılanacak. Böyle olunca tabii ki millet yüzlerce milyar harcayarak milletvekili olabilmek için  birbiriyle yarışır.”

CEBİNDE PARASI OLMAYAN VEKİL 

"Milletvekillliğinin nereden nereye geldiğine en önemli örnek Osman Yüksel Serdengeçti’dir. Serdengeçti’nin cebinde parası yoktu ama bir dava adamıydı. Şimdi milletvekilliği bir rant kapısı oldu. Bugün onunla kıyaslanacak kimse yok. O kravat dahi takmadan Meclis'e gidebilecek kadar hür bir adamdı” ifadelerini kullanan Çiçek, şu anekdotu anlattı:

UNUTULMAZ CEVAP

"Sadettin Bilgiç’in Ulaştırma Bakanı olduğu yıl, PTT’nin yıldönümünde üzerine domuz resmi olan pul bastırılır. Bunu gören Serdengeçti, Meclis'te, aynı zamanda arkadaşı olan Bilgiç’in yanından geçerken selam bile vermez. Bu davranışının sebebini soran Bilgiç’e kendine has üslubuyla ‘Sana ne selam vereyim ki! Bir pul çıkardın, ona da domuz resmi koydun. Hiçbir şey bulamadıysan kendi resmini koysaydın' cevabını verir.” 

MİLLETİ DÜŞÜNMEZ

Şimdi Serdengeçti gibi cesur ve hür iradeye sahip milletvekili bulmanın çok zor olduğunu kaydeden Nusret Çiçek, şöyle konuştu: "Milletvekilli artık istisnalar olmakla birlikte parmak kaldırmak, indirmekten ibaret rant kapısı haline geldi. Milletin kendisi emeklisinden, asgari ücretlisine kadar her şeyin ateş pahası olduğu bu devirde yaşam mücadelesi verirken, daha yolun başında kendini düşünen adaylar, nasıl olur da halkı temsil ederler?”

http://www.gazetevahdet.com/vekillik-istah-kabartiyor-13171h.htm
 

Yorumlar
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ