Genç adam, bir diyeceğim var

Biliyorum herkes sana öğütler veriyor, eleştiriyor, eksiğini söylüyor. Yine biliyorum, sen de bundan hiç hoşlanmıyorsun. Büyüklerin sözleri gençleri bunaltır genelde. Ben de gençken büyüklerimin sürekli öğüt vermesinden sıkılırdım. 


Bu dönemlerde siz gençlere, özellikle muhafazakar gençlere yönelik eleştiriler çok arttı farkındasın. Pasif olmanız, donanımsız olmanız, tembel olmanız, kitap okumamanız, yeterince sorumluluk sahibi olmamanız çok eleştiriliyor. Başta anne ve babalarınız olmak üzere, hepimiz bu konulardan şikayetçiyiz.
Neden bu kadar üstüme geliyorsunuz diye soruyorsun eminim. Neden sürekli eleştiriyorsunuz, neden bu kadar çok şey bekliyorsunuz diye içten içte serzenişte bulunuyorsundur. 

 İki gözüm, sadece biz değil, Ümmeti Muhammed senden bir şey bekliyor, o yüzdendir kaygımız. 


Sen ki gelecekte bir gün, bu ülkeyi yöneteceksin.
Sen ki gelecekte bu davayı sırtlanacaksın, işte bunun için bütün endişemiz. 
Sen ki baba olacaksın, evlatlarından yeni liderler yetiştireceksin. 
Sen ki eş olacaksın, dayı olacaksın, amca olacaksın, sonra da insan yetiştireceksin, işte biz bunun için dertliyiz genç adam. 
Sen ki bu ülkenin evladısın, bil ki Kudüs de, Gazze de, Mısır da, Suriye de seni evladı bilir. 
Biz senden ne bekliyorsak bil ki ümmetin diğer fertleri de aynısını bekliyor.
Sen ki bir ümmetin liderliğini yapmış, İslam’ın sancağını taşımış bir ülkenin çocuğusun, senin oyunla vakit geçirecek hakkın yoktur.
Sen ki insanlığın sığınacağı liman olan ülkenin çocuğusun, senin şikayet etmeye hakkın yoktur.
Derdi olanların kaygısı çok olur iki gözüm. Bizim sana olan sitemimiz derdimizdendir.
Bak sen daha yeni doğmuştun, bizim üzerimizden tankları geçirmeye çalıştıklarında. 28 Şubat dedikleri şey, senin baba ve annenin kabus dolu günler yaşadığı zamanlardı.
Genç adam, bizim hikayemizi dinlemelisin, öğrenmelisin, ders almalısın. Başörtüsü yasağının annende, teyzende, halanda yarattığı travmaları konuşmalısın. Babana sor bakalım nasıl fişlenmiş, nasıl sakıncalı olmuş, nasıl işini kaybetmiş, ticaretinin yitirmiş. 
Sen o zaman yeni doğmuştun ve senin için kaygımız o zaman başladı. Yavrularımızı nasıl bir gelecek bekliyor, bu ülkede nasıl yaşayacak diye çok korktuk. İşte şimdi gergin görüyorsan bizi, o günlerden kalma korkudandır. 
Şimdi ne zaman bir gevşeme, duyarsızlık, rehavet görsek o günleri yeniden yaşayacağız diye korkuyoruz. Sana bu yüzden sitemimiz, bu yüzden kaygılarımız. 
Sana yükleniyorsak, seni zorluyorsak bil ki ümmetin derdinin çokluğundandır iki gözüm.
Selametle büyü, rehavetten uzak dur ve bil ki ailen, ülken değil ümmetin senden liderlik bekler genç adam.

http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/alinurkutlu/genc-adam-bir-diyecegim-var-2008182
Yorumlar
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ