Kocalık manifestosu

Tanışmalar, konuşmalar, istemeler, sözler, nişanlar, alış-verişler, düğün pastası seçimi ve nihayetinde düğün.

İki insanın birbirini yemeden bir ömür geçirebileceğine bizi ikna edecek kadar çok badire atlatılmış oldu. Ancak bundan sonrası da boş vitese atılıp yokuş aşağı salınacak bir yol değil. Her daim sarı alarm seviyesinde olunması ve hakkıyla inşa edilmesi gereken bir eserdir evlilik.

İşte iyi bir koca olmak isteyenler için ince zanaatkârlık önerileri:

1. Bu işin kitabı yazılsa, kitabın yarısını kaplaması gereken, en önemli kural ile başlayalım. Zaten bunu başardıktan sonra geriye çok az şey kalıyor. Maçoluğun norm olduğu bizim gibi toplumlarda erkeklerin çoğu karısına değil erkek olmaya âşıktır. Az olanlardan olabilmeyi başaranların evliliği bir granit heykel kadar sağlamdır.

2. ‘Yataktan en son çıkan nevresimi toplar’ evlilik kurumunun temel bir prensibidir. Basit gibi duran bu prensibe sadık kalan çiftler olağanüstü bir durum olmadıkça boşanmaz.

3. ‘Nasıl olsa 12 saat sonra tekrar yatacağız, hiç değilse bu yatak örtüsünü sermeyelim’ düşünce olarak bile akıldan geçirilmemesi gereken hastalıklı bir erkek zihniyetidir ve mutlaka terk edilmelidir.

4. Evlilikte ‘eşler arasında hiç bir konuşma dedikodu/gıybet olmaz, zihinden geçirme sayılır’ ilkesini şiar edinecek kadar tek bir bütün, çantasından evin anahtarını almayacak kadar mesafeli iki ayrı insan olmayı başaran herkes bu hayat sahnesinin Kocalık Oscar’ını hak eder.

5. ‘Seven kıskanır’ bu toplumun ürettiği en marazi düşüncelerden biridir. Kıskanmak bir kadına yapılacak en ağır hakaretin bir tık öncesidir. Kıskanmayı erkekliğin bir fabrika ayarı olarak gören koca, karısına ya da çevreye değil kendine güvenmeyen erkektir.

6. Evlenip baba ocağından ayrılınca annenden boşalan yeri dolduracak kişi karın değildir. Evlilik iki denk insanın, eşit sermayeli ortaklığıdır. Bu nedenle karının senin gömleklerini ütülemesi sana büyük bir jesttir ve o birliktelik 50 yıl da sürse hep jest olarak kalacaktır.

7. Kadınların önem atfettiği özel günler bir pagan rahibinkinden daha fazladır. Özel günleri atlamak da adeta bu dinden çıkmak gibidir. Kuvvetli tövbe istiğfar ve kefaret gerektirir.

8. Kadınların pahalı hediyelerden hoşlandığı jest yapmayı beceremeyen erkek safsatasıdır. Sıradan bir çarşamba gününün herhangi bir saatinde telefonuna gönderilecek bir gül "emojisi” ya da Youtube’dan bir şarkı linkine ekli ‘öylesine içimden geldi’ mesajı en derinlerde pahalı hediyeden daha büyük ses getirecektir.

9. Bir kocanın karısına ‘saçın güzel olmuş’ demesi o kadını kâinat güzeli yarışmasında ilk üçe girmiş kadar mutlu eder, iki günde bir tekrarlaması aynı mutluluğu yaşamasına engel olmaz ve bu durumu bir erkek hiç bir zaman anlayamaz.

10. Herhangi iki insan arasındaki herhangi ilişki, iki çarkın ilişkisi gibidir. En çok ilişkiniz olanla dişliler en çok yıpranır. Sabah yataktan kalktığın haline, horlamana, ağız kokuna, yellenmene, hasta olunca kusmana kısacası en çirkin vaziyetlerine şahit olan eştir. Oysa ki; kimsenin seni umursamadığı bir AVM’ ye giderken üstüne başına gösterdiğin özenin hiç değilse onda birini ev hali için göstermeli, evde boş bir şeker çuvalı ya da buruşturulmuş bir kese kâğıdı gibi oturmamalı. İlkemiz: Evde rahat et ama asla salma.

11. Evlendikten sonra alınan göbek, eve düzen gelmesinden değil kulağına fısıldanan "beğenen beğenmiş” sözünün verdiği rahatlıktandır. Unutma ki; beğenen göbeksiz halini beğenmişti.

12. Sonuç olarak erkekler Mars’tan kadınlar Venüs’ten gelmedi. Her ikisi de cennetten geldi. Eğer geldiğin yeri iyi bilirsen o ev bir cennet olur. Bu yuvanın cennet olması senin elinde.

Nişanlılar için özel not:İster feminist bir dergide köşe yazarı olsun, ister Hava Kuvvetlerinde F16 pilotluğu yapsın, her kadının içinde bir ‘Güllü’ vardır. ‘Sevgilim, düğün istemiyorum, Yeni Zelanda’ya gidelim, konsoloslukta evlenelim’ diyen bir kadın yıllar sonra ‘Ben de baba ocağından telli duvaklı, davulla zurnayla çıkmak isterdim’ diye dertlenebilir ve tabii ki bu halini doğrudan kocasına yansıtacağını bilmem söylemeye gerek var mı? O yüzden konsoloslukta nikâh türü fantastik gazlara gelmemek, Türkiye’nin yedi bölgesinde ne kadar adet, gelenek, görenek varsa hepsini yerine getirmek, temiz bir geleceği garantilemektir. Kısacası, müstakbel karının içindeki ‘Güllü’ye saygı göster.


Yorumlar
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ