En İyi Borsa Filmleri

 
Borsa ve finans dünyası her zaman sinema dünyasının en gözde konularından biri olmuştur. Nasıl olmasın ki? Bugün dünya ne haldeyse ve olan biten ne varsa, borsa ile oyuncuları büyük rol oynar. Hatta şaşırtıcıdır ki gerçeklere bağlı kalmak zorunda olmayan kurgu filmler, hiçbir zaman gerçekleri olduğu gibi anlatan belgesellerin çarpıcılığına ulaşamaz. Sinemada bir defa bile olsa kurgu, gerçekte yaşanan çılgınlık karşısında çaresiz kalır.
 
* * *
En İyi Borsa Filmleri: Quants The Alchemists Of Wall Street

"Quants: The Alchemists Of Wall Street” global krize sebep olan ve neredeyse Wall Street’i batıran finansal ürünleri geliştiren matematik dehalarını anlatan muhteşem bir belgesel. Bu sıradışı zekaya sahip dehaların yazılımları sayesinde büyük finansal aktörler, milyonları saniyeler içinde trilyonlara çevirdiler ve sonunda dünya ekonomilerini batma noktasına getirdiler.
Aşağıdaki linkte bu özel belgeseli izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=ed2FWNWwE3I

Money, Power and Wall Street

"Money, Power and Wall Street”Amerikalı PBS kanalının hazırladığı ve dünyayı sarsan global ekonomik krizin ardında yatan finansal düzenin nasıl kurulduğunu ve işlediği anlatan 4 bölümlük bir belgesel. PBS kanalı bu belgesel için Wall Street broker’larından gazetecilere kadar uzun bir röportaj serisi gerçekleştiriyor. Belgeselin ilk bölümünü aşağıdaki link ile izleyebilirsiniz. http://video.pbs.org/video/2226666502/

En İyi Borsa Filmleri: Glengarry Glen Ross

"Glengarry Glen Ross”aslında doğrudan bir borsa filmi değil. Film emlak satıcılarını merkez alıyor. Borsa ile ortak noktası satış, kar ve büyüme baskısı altında kalan satıcıların nasıl kontrolden çıkabilecekleri ve ahlaki değerleri bükebileceklerini konu alması. Al Pacino, Ed Harris ve Alec Baldwin gibi muhteşem bir kadro da cabası. Gerçek bir klasik.

En İyi Borsa Filmleri: Rogue Trader

"Rogue Trader” finans üzerine yüksek eğitim alan herkesin adını en az bir kere duyduğu Nick Leeson’ın hikayesini anlatıyor. Çalıştığı bankanın parasıyla yasadışı operasyonlar yapan Leeson, İngiltere Kraliçesi’nin dahi bankası olan 230 yıllık Barings Bank’i tek başına batırıyor.

En İyi Borsa Filmleri - Wall Street

"Wall Street” finans ve borsa filmlerinin en meşhuru. Michael Douglas’a Oscar kazandıran Oliver Stone filmi, 1980′ler Amerika’sında ortaya çıkan ve bugün tüm dünya borsalarına hakim olan vahşi kar hırsının ilk temsilcilerini konu alıyor.

En İyi Borsa Filmleri - Boiler Room

"Boiler Room” satış baskısının broker’ları nasıl insanları manipüle etmeye yönlendirdiğini anlatıyor. Filmin bir yerinde geçen şu konuşma her şeyi özetliyor:
"Satışın olmadığı telefon konuşması diye bir şey yoktur. Her yapılan konuşmada satış yapılır. Ya sen müşteriye hisseyi satarsın, ya da o sana alamayacağının mazeretini satar. İki türlü de satış yapılır. Asıl soru kim kimi bağlar: O mu seni, sen mi onu?”

En İyi Borsa Filmleri: Enron The Smartest Guys In The Room

"Enron: The Smartest Guys In The Room” gelmiş geçmiş en iyi finans belgeseli. 2000′lerin başında rakamlarla ve formüllerle oynayarak zararları kapatan, üstelik mucize kar oranları anlatan Enron’un deprem etkisi yaratan batış hikayesi. İzlerken bu kadar insanın nasıl olup da böylesi devasa bir dolandırıcılıkta şevkle rol aldığına inanamayacaksınız.

En İyi Borsa Filmler - Margin Call

"Margin Call” modern ve hakkı gösterime girdiğinde verilmeyen bir klasik. Global kriz sırasında batmak üzere olan bir şirketin çalışanlarına karşı olan acımasız tutumunu ve çalışanların insani yönünü temel alan bir finans filmi.

http://www.paradurumu.tv/en-iyi-borsa-filmleri/
Ekonomi Arşivi
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ