Böyle Yaparsanız, "SAP" Gibi Kalırsınız

 Amerika'nın güdümündeki Almanya'ya ait veri tabanı şirketi SAP, Afrika ve Asya'yı kısırlaştırmakla meşgul olan Bill Gates'e ait Microsoft ve Yahudi patrona ait Oracle gibi yazılım firmalarının Türkiye'ye dijital ambargo başlatarak, Türk firmalarının faaliyetlerini durdurmakla tehdit ettikleri ortaya çıktı. Sırada ise Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi kurumlarının alt yapıları  var.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ENGELİ: BÜROKRASİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürekli olarak bürokratik oligarşi ve engellerden söz ettiği, milletin önünde iki asırdır ruhsuz bir duvar olan, kişisel menfaat ve yükselme hırsından başka hiçbir ahlakî değer tanımayan bürokrasi, Türkiye'yi derin bir açmazın içine soktu. İşte bu bürokrasinin milletin evlatlarının önünde durup, batılı yazılım firmalarının yolunu açması nedeniyle Türkiye'de bir türlü güçlü bir yazılım firması çıkmıyor. Hükümet ise, sık sık gündeme gelmesine rağmen 657 vesayetini kaldırmak için gerekli hamleleri bir türlü yapmıyor.

BU BÜROKRASİYLE DEVAM EDERSENİZ…

Batılı ülkeler yazılım firmalarına kol kanat gerip, onları geliştirirken, bizde ise kendi gençlerimiz ve firmalarımız küçük görülerek dışlanıyor. TOBB, TESK, İTO gibi milyarlarca dolara sahip kurumlar ise taşa-binaya yatırım yapmaktan, bu tür faaliyetleri desteğe imkân bulamıyor. Hem özel sektör, hem de kamu, kendi imkânları ile geliştirilen ürünleri dahi satın almayarak ülkenin geleceğini baltalıyor. Amerikan CIA'in Avrupa'daki yavrusu BND'ye arka bahçelik yapan yazılım firmaları ise ülkemiz ve şirketlerimizin ensesinde boza pişiriyor.

İLK TEKNOLOJİ TEHDİDİ ALMAN SAP'TAN

Merkezi Almanya'da olan ve 120'den fazla ülkede faaliyet gösteren, ülkemizin basiretsizliği yüzünden kamu ve özel sektörün verilerinin ezici çoğunluğunu kontrol eden SAP, Türk firmaları tehdit etti.  Firmadan müşterilerine, İran'la iş yapmamaları konusunda "ipe SAP'a gelmez” bir taahhütname gönderildi. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör işletmelerine milyonlarca dolara veri tabanı satan SAP firması, Türk firmalarına dijital ortamda bir taahhüt metni göndererek imzalamalarını istedi. SAP'ın bu hadsiz girişiminin, cezasız kalmaması gereken ve milli bağımsızlığımızı tehdit eden bir saldırı olduğu kaydediliyor.

İPE SAP'A GELMEZ METİNDE NE İSTENİYOR?

SAP tarafından Türk şirketlere gönderilen İngilizce taahhütnamede, "SAP'nin iç denetim sürecinde ... şirketinin İran ile bağlantıları tespit edildiğine dair ‘Intelligence' (istihbarat) tarafından bilgilendirildik. … olarak İran'da tesisimiz, satış elamanımız, varlığımız, depomuz vb. olmadığını onaylıyorum. Faaliyetlerimiz tümüyle Türkiye'de yürütülmektedir ve ABD yaptırımlarını tamamen kaldırmadıkça İran'da ofis/fabrika kurma niyetimiz yoktur” ifadeleri yer aldı. Türkiye'nin bağımsızlığını tehdit olan bu metinle ilgili devlet ve savcılıklar henüz harekete geçmiş değil.

SIRADA MICROSOFT VE ORACLE MI VAR?

Afrika ve Asya ülkelerini kısırlaştırmak için Bill-Melinda Gates Vakfı'nı kuran ve her yıl insanlığı kısırlaştırmak için 10 milyarlarca dolar harcayan Bill Gates'e ait Microsoft ile Yahudi Larry Ellison'a ait Oracle'ın da aynı maksatla harekete geçmek üzere olduğu dile getiriliyor. SAP, SQL, Oracle gibi firmaların Türk firmaları ve devletine sattığı veri tabalarını açık veya arka kapılardan girerek işlevsiz hale getirmesi saniyeler sürmeyecek bir işlem. Ayrıca kontrolü tamamen bu firmalarda olan verilerimizin de hiçbir mahremiyeti bulunmuyor.

KÖTÜ KOMŞU MAL SAHİBİ YAPAR MI?

Bu firmaların uygulayacağı ambargoların bizde meşhur olan "kötü komşu mal sahibi yapar” sözünün gerçekleştirme ihtimalini gündeme getirse de, olayın yine siyaset ve bürokratların iki dudağı arasında olması işleri karıştırıyor. Bürokrasinin yerli ürünlere yönelme ihtimalinin bulunmaması ve yazılım uyarlamalarının da zaman alacak olmasının, Türkiye'yi bir çıkmaza sokmasından endişe ediliyor. Bazı yazılım uzmanları ise bu firmalara muhtaç olmadığımızı, ancak yerli yazılımları tercih edip destekleyecek bir şuura henüz ulaşamadığımızı dile getiriyor.

 

http://www.yenisoz.com.tr/boyle-yaparsaniz-sap-gibi-kalirsiniz-haber-26665

Ekonomi Arşivi
Uzm.Klinik Psk.Gülşah AKÇAY CİVRİZ